Z rynku pracy
Poprawiony: 27 stycznia 2018
BAROMETR ZATRUDNIENIA 2017
RAPORT: ZAWODY DEFICYTOWE I NADWYŻKOWE W 2016 R.
Kolejny raport dotyczacy zawodów deficytowych i nadwyżkowych. Warto przeczytać. Teks raportu.
RAPORT: ZAWODY DEFICYTOWE I NADWYŻKOWE W 2015 R.
Warto zapoznać się z raportem dotyczacym zawodów nadwyżowych i deficytowych w roku 2015. Tekst raporu.
RAPORT: ZAWODY DEFICYTOWE I NADWYŻKOWE W 2014 R.
Warto zapoznać się z raportem dotyczacym zawodów nadwyżowych i deficytowych w roku 2014. Tekst raporu.
RAPORT: SYTUACJA NA RYNKU PRACY OSÓB MŁODYCH W 2014 R.
Departament Rynku pracy Ministerstwa Pracy i Polsityki Społecznej opublikował raport dotyczący sytuacji osób młodych na rynku pracy w roku 2014. Województwo podkarpackie znalazło się wśród województw, w których sytacja osób młodych jest najtrudniejsza. Pełny tekst raportu do pobrania.
BAROMETR PERSPEKTYW ZATRUDNIENIA NA II KWATRAŁ 2014
Opublikowano kolejny kwartalny raport na temat perspektyw zatrudnienia w Polsce na i na świecie.
Raport opracowany został przez firmę Manpower Group. Warto przeczytać. Pełen tekst raportu można znaleźć na stronie Manpower Group.
ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW POPŁACA
Znajomość języków obcych jest już na dzień dzisiejszy obowiązkową umiejętnością na rynku pracy. Odzwierciedlają to wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) w 2013 roku. Najwięcej osób spośród badanych posługuje się językiem angielskim. Językiem tym na poziomie dobrym lub bardzo dobrym władało 48% uczestników badania. Język rosyjski i niemiecki znało odpowiednio 8% i 7% uczestników. Najmniej popularne były języki: francuski (2%), hiszpański (1%) i włoski (1%).
Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone zostało przez Sedlak & Sedlak w 2013 r. W celu lepszego zrozumienia wyników OBW należy wyjaśnić sobie pojęcie mediany, gdyż jest ona podstawową miarą statystyczną wykorzystywaną w tym badaniu. Mediana, inaczej wartość środkowa, to wartość dzieląca wszystkie dane na pół. Oznacza to, iż jeżeli ustalimy wartość mediany dla wynagrodzeń np. na 3 tys. zł. to dokładnie połowa badanej grupy zarabia poniżej tej kwoty i dokładnie połowa respondentów zarabia powyżej tej kwoty.
Posługiwanie się językami obcymi w stopniu dobrym lub bardzo dobrym pozwala pracownikom uzyskiwać wynagrodzenie na znacznie lepszym poziomie niż gdy języki te zna się słabo lub nie zna wcale.
Okazuje się również, iż znajomość jednego języka nie jest na dzień dzisiejszy wystarczająca. Pracodawcy cenią sobie pracowników posługujących się biegle dwoma i więcej językami. Umiejętność ta przekłada się nie tylko na większe szanse znalezienia dobrej pracy, ale również na możliwość lepszych zarobków, zwłaszcza w odniesieniu do stanowisk kierowniczych.
Wyniki raportu powinny dać do myślenia każdemu kto planuje swoją karierę edukacyjną lub chce zwiększyć swe szanse na rynku pracy. Znajomość języków obcych jest podstawową kompetencją pracownika a co za tym idzie należy ją kształtować już od najmłodszych lat.
Ucząc się języków inwestujemy w przyszłość!!!
Autor: Magdalena Warcaba
na postawie danych z OBW firmy Siedlak & Siedlak
Pełny raport dostępny na stronie portalu wynagrodzenia.pl